Hypotekárny certifikát a jeho výhody

Pre koho je určený?
  • Je určený najmä pre ľudí, ktorí hľadajú nehnuteľnosť a chcú mať istotu, že banka im na základe ich príjmu poskytne postačujúcu výšku hypotéky,
  • Pre klientov, ktorí chcú vedieť aké sú ich reálne možnosti financovania a na základe toho prispôsobiť kritéria výberu nehnuteľnosti.

V čom sa odlišuje od klasickej hypotéky?

  • V prípade certifikátu nie je potrebné mať vybranú konkrétnu nehnuteľnosť.

Aké sú jeho výhody?

  • Umožňuje klientovi zistiť jeho reálne možnosti financovania vrátane výšky hypotéky, hodnoty LTV (percenta financovania) a predbežnej úrokovej sadzby pre konkrétnu dĺžku fixácie,
  • Akákoľvek zmena týkajúca sa príjmu klienta (zmena zamestnávateľa, ukončenie pracovného pomeru,  odchod na materskú dovolenku, dlhodobá PN, prechod zo zamestnania na živnosť a pod.) nemá vplyv na konečné schválenie hypotéky pri špecifikácii konkrétnej nehnuteľnosti,
  • Konkurenčná (časová) výhoda oproti ostatným záujemcom o rovnakú nehnuteľnosť,
  • V prípade nevyužitia certifikátu v rámci jeho platnosti automaticky zaniká resp. je možné od neho kedykoľvek bez poplatku odstúpiť.

Ktoré banky poskytujú hypotekárny certifikát?

  • Aktuálne sú to dve banky, nižšie uvádzam porovnanie základných parametrov.

“Hypotekárny certifikát“

Banka: VUB

Platnosť: 3 mesiace

Začiatok plynutia obdobia fixácie úrokovej sadzby: od dátumu čerpania hypotéky (po špecifikácii nehnuteľnosti)

Nutnosť otvorenia bežného účtu: nie

Parametre zahrnuté v schválenom certifikáte: výška hypotéky, hodnota LTV, úroková sadzba, dĺžka fixácie, dĺžka splatnosti hypotéky, maximálna možná výška hypotéky

*Výhody: možnosť zmeny obdobia fixácie, hodnoty LTV a dĺžky splatnosti hypotéky pri špecifikácii nehnuteľnosti, nie je potrebné nič podpisovať

“Hypotéka naopak“

Banka: ČSOB

Platnosť: 6 mesiacov

Začiatok plynutia obdobia fixácie úrokovej sadzby: od dátumu podpisu zmluvy o hypotéke naopak

Nutnosť otvorenia bežného účtu: áno, pri podpise zmluvy o hypotéke naopak

Parametre zahrnuté v schválenej hypotéke naopak: výška hypotéky, hodnota LTV, úroková sadzba, dĺžka fixácie, dĺžka splatnosti hypotéky, podmienky čerpania hypotéky

*Nevýhody: nemožnosť navýšenia hypotéky oproti pôvodne žiadanej sume, nemožnosť zmeny obdobia fixácie, hodnoty LTV a dĺžky splatnosti hypotéky pri špecifikácii nehnuteľnosti

Toto je zhrnutie základných a najdôležitejších informácií. V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať.


Výstavba domu s hypotékou.

Výstavba domu s hypotékou.

V článku sa dozviete: - Aké sú spôsoby financovania výstavby rodinného domu, - Na čo si dať pozor, - Čo potrebujete k žiadosti o hypotéku. Čítanie Vám zaberie približne 2,5 minúty.

Zobraziť viac


Odklad splátok v dôsledku pandémie.

Odklad splátok v dôsledku pandémie.

Môžu si dnes klienti odložiť splátky všetkých úverov? Pomôže zákon LEX KORONA aj živnostníkom a podnikateľom? Predraží sa úver po odklade splátok?

Zobraziť viac


Refinancujte s rozumom

Refinancujte s rozumom

pondelok, 01. apríl 2019 / Vďaka politike Európskej centrálnej banky v súčasnosti zažívame obdobie veľmi nízkych úrokových sadzieb úverových produktov komerčných bánk. V médiách naplno prebiehajú reklamné kampane a boj o klienta. Toto je ideálne prostredie aj pre získanie lepších podmienok na existujúcich úveroch.

Zobraziť viac


Ako si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky (nový štátny príspevok pre mladých)

Ako si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky (nový štátny príspevok pre mladých)

pondelok, 04. marec 2019 / Ak ste podpísali úverovú zmluvu k hypotéke po 31.12.2017 a splnili podmienky získania štátneho príspevku pre mladých, platia pre Vás nové pravidlá ako si ho uplatniť.

Zobraziť viac


Hypotekárny certifikát a jeho výhody

Hypotekárny certifikát a jeho výhody

pondelok, 25. február 2019 / Pre koho je určený? V čom sa odlišuje od klasickej hypotéky? Aké sú jeho výhody? Ktoré banky ho poskytujú?

Zobraziť viac


Regulácie hypotekárneho financovania

Regulácie hypotekárneho financovania

pondelok, 18. február 2019 / V júli 2018 boli spustené nové regulácie týkajúce sa financovania bývania, ktorých vplyv vyvrcholí v druhej polovici roka 2019.

Zobraziť viac


Hypotéka pre spoločníka s.r.o.

Hypotéka pre spoločníka s.r.o.

pondelok, 11. február 2019 / Ak ste spoločníkom v s.r.o. a nemáte žiadny iný príjem, nižšie nájdete najdôležitejšie informácie ohľadom Vašich možností financovania kúpy nehnuteľnosti.

Zobraziť viac


Hypotéka so živnosťou

Hypotéka so živnosťou

pondelok, 4. február 2019 / Ak ste živnostník (podnikateľ FO, SZČO) a rozmýšľate nad financovaním nehnuteľnosti formou hypotéky, určite budú pre Vás nasledujúce informácie užitočné.

Zobraziť viac


Hypotéka s dobou určitou

Hypotéka s dobou určitou

pondelok, 28. január 2019 / Banka Vám poskytne hypotéku aj s pracovným pomerom uzatvoreným na dobu určitú. Dôležité je, že ste zamestnaní na trvalý pracovný pomer, ktorý trvá minimálne 3 mesiace a zároveň žiadate o úver aspoň 3 mesiace pred ukončením doby určitej.

Zobraziť viac